RASPBERRIES, BLACKBERRIES AND BLUEBERRIES The reason they cost so much is because of what goes into the production process. Small berries, unlike fruit which grows on trees, need to be hand-picked gently rather than by machine because of their delicate nature.Click to see full answer. Furthermore, why are berries expensive? (Harvest) Time Is Money Whether or not your berries are hand-picked also plays a role in the price you pay at the grocery store. Hand-harvested berries cost more because the price of human labor is higher, but some distributors believe that that cost is a worthwhile tradeoff for the overall quality of your fruit.Furthermore, what is a good price for raspberries? The average price for prepick raspberries was $6.46/pint ($8.42/lb). A majority (58.0%) of growers sold for $5.00-$8.00/pint. The average price for prepick blackberries was $4.86/pint ($6.46/lb). People also ask, what are the benefits of raspberries and blackberries? There are many good reasons to eat raspberries and blackberries. They are high in Vitamin C, which prevents scurvy, reduces risk of stroke, and helps prevent cancer initiation.How much are blackberries per pound?For PYO blackberries: The pound was the most common unit, with a high price of $6.50/lb, a low price of $2.00/lb and an average price of $3.48/lb. For pre-pick blackberries: Most people charge by the pound. The average price was $4.80/lb, with a high of $7.00 lb and a low of $2.50/lb.

ncG1vNJzZmivp6x7pLHLnpmroaSesrSu1LOxZ5ufonuotI6wn7Jlkaeybr7ArKebnaKntqa%2FjKamq51dmsWxsc2soK%2BdXam1orqMm6Oam5uXsrO%2ByJ6qaA%3D%3D